
REGENERACJA ŚCIAN u Sióstr z Łagiewnik w Radomiu
W Radomiu przy ulicy Struga Zgromadzenie Sióstr MBM to Siostry z Łagiewnik. Potocznie znane jako Siostry Miłosierdzia Bożego, Siostry z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie, a w Radomiu znane jako: Siostry na Struga; Przedszkole u Sióstr czy Barszcz u Sióstr na Struga, tak naprawdę są najbardziej znanym zakonem, jako zgromadzenie Św.Faustyny - Sekretarki Bożego Miłosierdzia - Autorki Dzienniczka Siostry Faustyny i posłanniczki obrazu Pana Jezusa Miłosiernego - JEZU UFAM TOBIE -
Kiedy Siostra Faustyna, późniejsza Święta Siostra Faustyna spisuje swój Dzienniczek od 17 lat funkcjonuje Dom Zgromadzenia MBM w Radomiu. Siostry zostały sprowadzone w 1917 roku przez ks. Pawła Kubickiego, rektora seminarium i późniejszego biskupa sandomierskiego. Najlepiej hisotrię Domu Zakonnego przy Struga opisuje fragment artykułu MISERICORS.ORG pt: 100 lat Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu – 30 września 2017: “Klasztor w Radomiu przy ul. Struga powstał z inicjatywy ks. Pawła Kubickiego, rektora seminarium i późniejszego biskupa sandomierskiego. Siostry prowadziły w nim „Dom Miłosierdzia” dla około 80. dziewcząt i kobiet potrzebujących głębokiej odnowy moralnej. W czasie okupacji na dużą skalę świadczyły miłosierdzie biednym, ewakuowanym z terenów Polski zachodniej, jeńcom wojennym, więźniom w Radomiu i obozach koncentracyjnych, w obozach pracy, a także oficerom i żołnierzom wziętym do niewoli w czasie powstania warszawskiego. W 1962 roku władze komunistyczne przejęły „Dom Miłosierdzia”, pozostawiając siostrom klasztor i ogród. W roku 1974, na prośbę bp. Piotra Gołębiowskiego, siostry odstąpiły część ogrodu dla powstającej parafii i kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Po odzyskaniu zabranego przez państwo budynku, siostry otworzyły w nim ognisko przedszkolne dla dzieci, a w roku 2000 przy współpracy z radomską „Caritas” – „Okno życia”. W posłudze apostolskiej sióstr ma swoje miejsce także misja głoszenia słowem orędzia Miłosierdzia i modlitwa o miłosierdzie dla całego świata.”
Zabudowania Klasztoru przy Struga składają się z 5 budynków. Te które są najbardziej rozpoznawalne to zabudowa pierzejowa od ulicy z bramą, Oknem Życia oraz furtą słynącą z pysznego barszczu i wejścia do ogniska przedszkolnego. To właśnie w tym budynku Siostry potrzebują regeneracji ścian łazienki, która jest zlokalizowana w łączniku budynku frontowego i jego oficyny. Regeneracja musi objąć nie tylko ściany ale i instalacje wodno kanalizacyjne, okablowanie elektryczne oraz wyposażenie sanitarne. Dlaczego akurat ta część potrzebuje regeneracji ? Ta część budynku (mało znany fakt w Radomiu) został Siostrą odebrany przez ówczesne władze PRL w roku 1962 i zwrócona dopiero po transformacji ustrojowej. Od tego czasu części budynku, a zwłaszcza łazienka wymaga konserwacji i bieżących napraw.

Zgromadzenie poświęcając się misji Bożego Miłosierdzia oraz dodatkowym obowiązkom prowadzenia Przedszkola przy Struga, nie zadbały o swoje potrzeby, traktując potrzeby dzieci priorytetowo. Jako rodzice tych dzieci chcielibyśmy dać coś od Siebie - Siostrom, które tyle serca włożyły w wychowanie naszych dzieci. Dlatego postanowiliśmy tą zbiórkę założyć aby móc naprawić to co PRL zniszczył a wiele lat dołożyło.
“Ks. Kubicki w 1917 r. poprosił s. Bernardę Tomicką, ówczesną wikarię generalną, o przysłanie dwóch, trzech sióstr do pracy. Ks. Kubicki postarał się o dwupiętrowy dom i tak to się zaczęło. Siostry przyjechały ze swoimi wychowankami. 6 października 1917 r. dom został prawnie erygowany, poświęcony i rozpoczęła się praca – mówią siostry Oliwia i Liwia z radomskiej wspólnoty ZSMBM. (...) Mało kto wie, że bp Kubicki chciał w miejscu Domu Opieki zbudować klasztor. Zamówił projekt u znakomitego architekta Stefana Szyllera, który jest autorem projektu słynnej bramy i gmachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a w Radomiu – kościoła NSJ na Glinicach. Gdyby projekt (zachowały się rysunki) został zrealizowany, dałby miastu bodaj najpiękniejszy kompleks klasztorny i wychowawczy. Niestety, był w realizacji zbyt kosztowny na ówczesne możliwości – opowiada ks. Michał Krawczyk, historyk sztuki, wykładowca w radomskim seminarium. Na przekór wrogom Wspaniałą kartę siostry MB Miłosierdzia zapisały w okresie niemieckiej okupacji. Poświęciły się wówczas, i to już we wrześniu 1939 r., szeroko zakrojonej działalności charytatywnej. Spieszyły z pomocą 400 uciekinierom, którzy opuścili domy, uchodząc przed zbliżającymi się wojskami niemieckimi. Dostarczały jedzenie 200 polskim jeńcom w niemieckim areszcie. – A potem, w okresie okupacji, wydawały posiłki dla ludności. Systematycznie dożywiały 1055 osadzonych w radomskim więzieniu. Wysyłały paczki z żywnością i ubraniami do 21 więźniów obozów koncentracyjnych oraz 8 osadzonym w oflagach. To wtedy brawurową odwagą wykazała się s. Minuta. Udało się jej wkraść w łaski strażników i w beczkach po jedzeniu wywiozła z więzienia kilku więźniów politycznych. Gdy gestapo trafiło na jej ślad, ukrywała się w różnych klasztorach, posługując się nowym zakonnym imieniem – s. Salwatora – mówi ks. Krawczyk. Po zakończeniu II wojny światowej w nowych komunistycznych czasach siostrom nie było łatwo. Dla utrzymania radomskiego Domu Opieki zgromadzenie prowadziło filialną placówkę w Cerekwi koło Radomia. Tam było 10-hektarowe gospodarstwo. Komuniści zabrali je już w 1950 r. Jednocześnie cały czas trwały próby odebrania siostrom domu w Radomiu. Ostatecznie zabrano go w 1962 r.” - fragment artykułu KS. ZBIGNIEWA NIEMIRSKIEGO z Gościa Radomskiego zamieszczonego w Nr 40/2017
CAŁY ARTYKUŁ - GOŚĆ NIEDZIELNY 40/2017
https://radom.gosc.pl/doc/4221866.Ewangelia-milosierdzia-wsrod-hortensji
OPIS TECHNICZNY regeneracji:
W celu dostosowania pomieszczenia do współczesnych standardów sanitarnych należy wymienić okładziny ścienne, wewnętrzne na płytki ceramiczne z pogrążeniem rurarzu w ścianach. W celu nienaruszalności tkanki murów pomieszczenia, instalacje należy zakamuflować w izolacji termicznej (wewnętrznej izolacji z ściennych bloczków gazobetonowych), wymienić armaturę, ceramikę sanitarną, okładziny kabin prysznicowych oraz ustępu sanitarnego. W celu poprawy parametrów istniejącej posadzki lastriko należy wyłożyć podłogę płytkami podłogowymi o parametrach antypoślizgowości dostosowanej do stopy bosej, mające zastosowanie w kabinach prysznicowych. W celu zapewnienia komfortu korzystania z kabin prysznicowych należy zamontować brodziki podłogowe (bez ingerencji w podłogę) wraz z zasłonami materiałowymi oraz wyposażyć je w poręcze ułatwiające poruszanie się wraz z niezbędnym wyposażeniem (armaturą, uchwytami na prysznice, słuchawkami prysznicowymi oraz wieszakami na ubrania). W celu zapewnienia komfortu korzystania w okresie grzewczym należy zamontować jako dodatkowe elektryczne, grzejniki łazienkowe - drabinkowe w pobliżu kabin prysznicowych.
Regeneracji można dokonać tylko w miesiącu SIERPNIU ze względu na okres grzewczy oraz okres wakacyjny, dlatego też bardzo prosimy o wsparcie tej krótko trwającej zbiórki pieniężnej na ten cel. Potrzebna kwota zostanie przekazana przez serwis zbiórkowy na konto Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu przy ul. Struga 31.
PS: Można składać osobiste intencje do Bożego Miłosierdzia u Sióstr, przy Furcie od ulicy Struga.
Rodzice Dzieci
Ogniska Przedszkolnego
Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
przy Struga w Radomiu - Najlepszego Barszczu w Mieście.
Wspierają
-
Anonimowy użytkownik
3 days ago
25 zł
-
Anonimowy użytkownik
3 days ago
100 zł
-
Tomasz
3 days ago
100 zł
-
Anonimowy użytkownik
4 days ago
100 zł
-
Anonimowy użytkownik
4 days ago
10 zł
-
Anonimowy użytkownik
6 days ago
100 zł
-
Anonimowy użytkownik
6 days ago
100 zł
-
Ave Maria
1 week ago
500 zł
-
Anonimowy użytkownik
1 week ago
10 zł
-
A
1 week ago
50 zł
Brak wpłat
Komentarze
Tomasz
3 days ago
100 zł
Szczęść Boże!
Anonimowy użytkownik
1 week ago
50 zł
Proszę o pomoc dobrych ludzi ,siostry czynią tak dużo dobra
Anonimowy użytkownik
1 week ago
50 zł
Niech Wam Bóg błogosławi!
Brak komentarzy