Jak przygotować spotkanie opłatkowe dla darczyńców?
Dowiedz się, jak zorganizować spotkanie opłatkowe dla sympatyków i darczyńców organizacji pozarządowej przy niewielkim budżecie.
Czytaj więcejŚwięta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i dzielenia się z innymi, ale to również okres refleksji i wyjścia z pewnej strefy egoizmu, po to aby przyjrzeć się problemom i potrzebom innych ludzi. W Polsce jednym z najpiękniejszych przejawów tej idei jest akcja "Szlachetna Paczka". To nie tylko zbiórka świątecznych podarunków; to historia mądrej pomocy, zmiany i nadziei, która trwa już od 2001 roku.
Mądra pomoc
"Szlachetna Paczka" to więcej niż tylko pomoc materialna. To projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie WIOSNA, którego celem jest nie tylko dostarczenie wsparcia rodzinom w potrzebie, ale także stworzenie trwałych zmian w ich życiu. Akcja opiera się na zasadzie "mądrej pomocy" czyli takiej, która poza chwilową ulgą, daje też narzędzia do samodzielnego rozwiązania problemów. Projekt polega na współpracy trzech głównych grup: osób, potrzebujących pomocy, wolontariuszy i darczyńców.
Od samego początku wolontariusze projektu angażują się osobiście, docierając do rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Spotykają się z nimi, poznają ich historię, zmagania i najpilniejsze potrzeby. To zaangażowanie jest kluczowe dla stworzenia spersonalizowanej pomocy, która nie tylko spełnia bieżące potrzeby, ale również daje szansę na trwałą poprawę sytuacji życiowej.
Łącząc ludzi w dobroczynności
Jednym z kluczowych elementów "Szlachetnej Paczki" są wolontariusze i wolontariuszki. To oni stanowią serce akcji, angażując się lokalnie i podejmując decyzje o najlepszej formie pomocy dla rodzin w ich regionie. Ich praca nie kończy się na dostarczeniu paczki; to proces, który angażuje zarówno darczyńców, jak i beneficjentów, promując ideę jedność w społeczności.
Darczyńcy, czyli osoby indywidualne, instytucje, szkoły czy firmy, również odgrywają kluczową rolę. To oni decydują się na przygotowanie paczek, uwzględniając konkretne potrzeby rodzin. Liczba darczyńców przekracza często 30 osób przy jednej paczce, co pokazuje siłę wspólnoty i chęć zaangażowania w pomoc.
Jak pomagać i zmieniać świat z Paczką
Akcja "Szlachetna Paczka" kieruje się zasadą "zmieniaj świat na dobre". Projekt poszukuje rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Często są to osoby starsze, rodziny wielodzietne, osoby chore lub z niepełnosprawnościami. "Szlachetna Paczka" dociera do tych, którzy sami nie proszą o pomoc, ale jej bardzo potrzebują. Dokładny opis działania Szlachetnej Paczki można znaleźć na stronie www.szlachetnapaczka.pl
Organizatorzy przewidzieli całoroczny harmonogram działań, chociaż kulminacja przypada w okresie świątecznym:
Czerwiec – Październik: rekrutacja, szkolenia i wdrażanie do pomagania kilku tysięcy Wolontariuszy i Wolontariuszek z całej Polski.
Sierpień – Listopad: we współpracy z instytucjami i lokalnymi społecznościami tworzenie bazy potrzebujących Rodzin i samotnych osób, które żyją w biedzie.
Wrzesień – Listopad: Wolontariusze odwiedzają zgłoszone Rodziny, poznają ich historie i trudności, podejmują decyzję o formie pomocy.
Listopad – Grudzień: Darczyńcy wybierają Rodziny z internetowej bazy Szlachetnej Paczki na podstawie szczegółowych opisów i list potrzeb przygotowanych przez Wolontariuszy.
Połowa Grudnia: w Weekend Cudów Darczyńcy dostarczają przygotowane paczki do magazynów z wybranej lokalizacji, które następnie są przekazywane przez Wolontariuszy do Rodzin.
Grudzień i kolejne miesiące: podsumowanie działań, wyciąganie wniosków i wdrażanie zmian na kolejną edycję, rozwijanie nowych projektów, a część Wolontariuszy i Wolontariuszek nadal towarzyszy swoim Rodzinom, aby pomóc im przystosować się do zmian.
Projekt "Szlachetna Paczka" nieustannie działa przez cały rok, a skala pomocy jest efektem zaangażowania darczyńców, którzy wspierają go swoimi wpłatami. "Szlachetna Paczka" to nie tylko prezenty; to przekazanie nadziei, radości i poczucia bycia ważnym w czyimś życiu. Każda osoba może stać się częścią tej inicjatywy, a każda pomoc ma znaczenie. Akcja "Szlachetna Paczka" to historia ludzi, którzy decydują się działać, pomagać i zmieniać świat na dobre. Jednym z dodatkowych celów, które są realizowane w ramach "Szlachetnej Paczki" jest edukacja finansowa i popularyzacja postawy proaktywnej w życiu zawodowym i prywatnym. Jest to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce.
Zdjęcie z bazy udostępnionej na stronie: www.szlachetnapaczka.pl
Dowiedz się, jak zorganizować spotkanie opłatkowe dla sympatyków i darczyńców organizacji pozarządowej przy niewielkim budżecie.
Czytaj więcejCzy zrobiliście już podsumowanie swojej działalności społecznej? Czy wchodzicie w Nowy Rok z nowymi pomysłami? Nie zapomnijcie o ewaluacji i planie.
Czytaj więcejDowiedz się, dlaczego warto przeprowadzać ewaluację, kiedy najlepiej to zrobić, co powinna zawierać i jak się do niej przygotować. Zyskaj wgląd w etapy ewaluacji i korzyści płynące z tego procesu.
Czytaj więcej