Czy pieniądze zebrane w trakcie kampanii crowdfundingowej to zawsze darowizna?

Czy pieniądze zebrane w trakcie kampanii crowdfundingowej to zawsze darowizna?

Okazanie Darczyńcom wdzięczności za wsparcie jest niezwykle ważne - to dlatego wielu organizatorów zbiórek decyduje się na tzw. reward crowdfunding, czyli: finansowanie z nagrodą. Organizacje i osoby prywatne w zamian za wsparcie oferują np. ebook lub egzemplarz książki z dedykacją.

Czy wsparcie, za które Darczyńca otrzymuje coś w zamian, to darowizna?

Wpłaty z kampanii crowdfundingowej mogą być traktowane jako przychody z działalności gospodarczej lub działalności odpłatnej statutowej - jeśli wpłacający nie tylko wspiera działalność czy cel, lecz także “płaci za produkt” lub “usługę” - np. książkę, logo na stronie internetowej itd. - wówczas wpłaty traktuje się jako cenę za towar lub usługę i rozlicza w ramach działalności gospodarczej lub działalności odpłatnej statutowej, a Darczyńca traktowany jest jako kontrahent. 

W przypadku no-reward crowdfunding wpłaty traktowane są jako darowizny i rozliczane na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn. 

Więcej dowiesz się z poradnika Jak dobrze przeprowadzić zbiórkę pieniędzy i budować społeczność wokół swojej misji? - kliknij, aby pobrać 
 

Podobne artykuły

Kryzys wolontariatu

Wolontariat jest nie tylko pożądanym zjawiskiem społecznym opierającym się na dobrowolnej bezpłatnej pracy na rzecz innych ludzi lub określonej wspólnoty, ale również stanowi lekarstwo na choroby współczesnego świata, a przede wszystkim własnej duszy.

Czytaj więcej