Turkusowe NGO?

Turkusowe NGO?

“Pracować inaczej” to tytuł książki Frederica Laloux, w której opisane zostały idee stojące za tzw. turkusowym zarządzaniem. Dlaczego “turkus” doskonale wpisuje się w misję organizacji pozarządowych?

Laloux wskazuje trzy filary, na których opiera się “turkusowa organizacja”.

Pierwszym z nich jest samorządzanie zespołów. Fundamentem jest zaufanie i wykorzystywanie predyspozycji każdego członka zespołu. Każdy ponosi odpowiedzialność za swój obszar i w pełni o nim decyduje. Takie podejście może okazać się kluczowe w realizacji nie tylko mniejszych, lecz także bardzo złożonych projektów.

Drugi turkusowy filar to słuchanie siebie i całego świata. Nasze działania mają wpływ na rozwój organizacji oraz wewnętrzne poczucie spełnienia i sensu, są elementem osobistego rozwoju.

Co daje Ci szczęście? Czy identyfikujesz się z misją organizacji, w której działasz? To pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć, aby przejść do trzeciego filaru, który stanowią cel, misja, ideały i wartości stojące za naszą organizacją. To właśnie one stanowią motor napędowy do działania. Poczucie, że to, co robimy ma sens, że zmieniamy świat na lepsze, sprawia, że identyfikujemy się z naszą organizacją, bierzemy odpowiedzialność za siebie i większą odwagą realizujemy cele.

Poczucie odpowiedzialności i sprawczości sprawia, że w naturalny sposób czujemy się częścią organizacji. Decentralizacja zarządzania przyspiesza podejmowanie decyzji, ułatwia przepływ informacji.

Jeśli mamy zaufanie do siebie nawzajem, znamy mocne strony członków zespołu i wiemy dokładnie, jaki jest cel, do którego dążymy - pierwsze kroki do turkusowego NGO za nami.

 

Podobne artykuły

Cele, które angażują

Macie głowę pełną inspirujących pomysłów na działalność, ale nie wiecie, czy uda wam się pozyskać środki na ich realizację? Przeczytajcie, jaki cel wybrać, aby stworzyć przekonujący projekt.

Czytaj więcej