Sztuka pisania przekonujących apeli o wsparcie
Pisanie przekonujących apeli o wsparcie to kluczowy element pracy fundraiserów. Poznaj kilka ważnych wskazówek.
Czytaj więcejŚwięta Bożego Narodzenia to czas nie tylko refleksji, ale także dzielenia się radością z bliskimi i tymi, którzy tworzą naszą społeczność. Dla organizacji pozarządowych przygotowanie spotkania opłatkowego to nie tylko wyraz wdzięczności, ale także szansa na zacieśnienie więzi z darczyńcami, partnerami i przyjaciółmi. To także sposób na okazanie wdzięczności darczyńcom, partnerom i przyjaciołom za ich wsparcie i zaangażowanie w działalność organizacji.
Dlaczego warto organizować Spotkania Opłatkowe?
Spotkanie opłatkowe to doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy wspierają organizację. Darczyńcy, partnerzy i przyjaciele zasługują na podziękowanie za swój wkład i zaangażowanie. Tworzenie silnej społeczności wokół organizacji to kluczowy element jej sukcesu. Spotkanie opłatkowe pozwala zacieśnić więzi między członkami organizacji, a także z partnerami i darczyńcami. Organizując takie wydarzenie, organizacja pokazuje swoją otwartość, zaangażowanie społeczne i troskę o wspólnotę. To doskonała okazja do kreowania pozytywnego wizerunku.
Jak zorganizować Spotkanie Opłatkowe przy niewielkim budżecie?
Nie trzeba inwestować dużo środków w dekoracje czy wynajem luksusowej przestrzeni. Prostota może być kluczem do uroczystego klimatu. Możecie wykorzystać naturalne ozdoby, jak gałązki jodły czy ozdobne świece. Najważniejsze jest zadbanie o świąteczną atmosferę, dzięki której obcy ludzi będą mogli poczuć się swobodnie. Eleganckie kolacje w drogich restauracjach wcale nie sprzyjają nawiązywaniu więzi i przełamywaniu barier.
Jeżeli nie dysponujecie własną salą, w której można by zorganizować takie spotkanie warto wziąć pod uwagę współpracę z lokalnymi firmami. Możecie poprosić o wsparcie w postaci darmowych przekąsek, napojów czy choćby poprosić o udostępnienie lokalu/sali. Możecie też zwrócić się z propozycją wspólnego przygotowania takiego spotkania z inną organizacją, która np. posiada własną salę. Spotkanie opłatkowe można również przygotować w ramach współpracy kilku organizacji i podzielić się kosztami.
Do pomocy przy organizacji i obsłudze wydarzenia można zaangażować wolontariuszy czy bliskich sympatyków. To nie tylko zminimalizuje koszty, ale także stworzy dodatkową okazję do zaangażowania społeczności w działalność organizacji.
Zamiast drogich upominków dla darczyńców, postawcie raczej na personalizację podziękowań. Ręcznie wykonane kartki świąteczne, podpisy od zespołu organizacji czy krótkie, serdeczne listy mogą być równie wartościowe, a nawet może okazać się, że zostaną bardziej docenione niż kosztowne upominki z masowej produkcji.
Planowanie Spotkania Opłatkowego
Rozpocznijcie od zdefiniowania, kogo chcecie zaprosić na spotkanie. Darczyńcy, partnerzy, wolontariusze oraz inni zaangażowani w działalność organizacji – to grupa, która zasługuje na wyjątkową chwilę wspólnego świętowania.
Choć kolacja nie musi być wystawna, warto zadbać o detale, takie jak biały obrus, świeczki, świerkowe gałązki i serwetki. To dodatkowo podniesie rangę wydarzenia i stworzy wrażenie starannego przygotowania.
Podczas spotkania można puścić delikatne kolędy w tle. To subtelny element, który wprowadzi uczestników w świąteczny nastrój. Muzyka może być także pretekstem do stworzenia wspólnego, świątecznego śpiewu. Jeżeli spodziewacie się, że goście mogą być zainteresowani wspólnym kolędowaniem, przygotujcie kilka egzemplarzy śpiewników lub po prostu wydrukujcie teksty kilku kolęd i rozdajcie uczestnikom.
W trakcie spotkania nie zapomnijcie złożyć życzeń wszystkim gościom. Zorganizujcie symboliczne dzielenie się opłatkiem, co podkreśli ducha wspólnoty i wzajemnej życzliwości.
Rozpocznijcie spotkanie od krótkiego wprowadzenia, a następnie dajcie głos uczestnikom. Każdy może krótko opowiedzieć o sobie, swoim związku z organizacją oraz dlaczego postanowił wesprzeć jej działalność. To również idealny moment na oficjalne podziękowanie wszystkim za ich zaangażowanie i wsparcie. Podzielcie się z gośćmi wspomnieniami z minionego roku i osiągnięciami organizacji.
W trakcie pozwólcie też innym uczestnikom podzielić się swoimi historiami i doświadczeniami związanymi z organizacją. To nie tylko wzmacnia więzi, ale także buduje pozytywny klimat. Spotkanie opłatkowe to nie tylko okazja do świętowania, ale także do budowania trwałych relacji i dziękowania tym, którzy wspierają organizację.
O ile to możliwe, stwórzcie przestrzeń do swobodnego poruszania się i rozmów. Możliwość nieoficjalnego nawiązywania kontaktów może przyczynić się do budowy jeszcze silniejszej społeczności wokół organizacji.
Zorganizujecie spotkanie na miarę waszych możliwości, tak aby oddawało specyfikę waszej działalności. Autentyczność jest bardzo ważna w budowaniu zaufania. Nie wydawajcie też pieniędzy, których nie macie. Lepiej spotkać się w mniejszym gronie przy domowym pierniku, niż zadłużać się na drogą restaurację w prestiżowej dzielnicy. To również dowód na to, że szanujecie pieniądze darczyńców, które przede wszystkim powinny być przeznaczane na realizację celów waszej organizacji. Jeśli zupełnie nie macie możliwości, aby zorganizować przedświąteczne spotkanie, to przynajmniej zadzwońcie z życzeniami do swoich darczyńców czy partnerów. Dzięki rozmowie możecie zacieśnić więzi, dowiedzieć się czegoś o waszych darczyńcach, a zostanie dużo lepiej odebrana niż masowy e-mail czy sms z życzeniami.
Pisanie przekonujących apeli o wsparcie to kluczowy element pracy fundraiserów. Poznaj kilka ważnych wskazówek.
Czytaj więcejDowiedz się, jak zarządzać ryzykiem w NGO i poznaj praktyczne wskazówki na czas trudnych sytuacji. Przygotowanie się na kryzys minimalizuje jego negatywne skutki.
Czytaj więcejPartnerstwo i współpraca między organizacjami pozarządowymi: dowiedz się, jakie są zalety i wady oraz jak zainicjować udaną współpracę.
Czytaj więcej