Prawa i wolności obywatelskie a COVID-19 - niezależna monografia naukowa

Prawa i wolności obywatelskie a COVID-19 - niezależna monografia naukowa

Pandemia nowej odmiany koronawirusa zmieniła cały świat. Zmieniła go nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale przede wszystkim pod względem prawnym, gospodarczym oraz społecznym. Większość rządów świata w walce z pandemią zdecydowało się na daleko idącą ingerencję w prawa i wolności obywatelskie, często robiąc to wbrew obowiązującym przepisom.

Pokłosiem nieprzyjaznych obywatelowi regulacji prawnych był szereg problemów prawnych, z którymi borykali się Polacy. Przykładem jest Pani Karolina z Torunia, która spędziła w areszcie 5 miesięcy, po tym jak w czasie obowiązywania kwarantanny wyszła z domu po leki dla chorego męża. Sąd uchylił areszt po interwencji Instytutu Ordo Iuris.

Dlatego przygotowujemy monografię naukową pod tytułem Ograniczenia praw i wolności wprowadzone w Polsce w związku z epidemią COVID-19. Chcemy aby trafiła ona do jak najszerszego odbiorcy, dlatego ośmielamy się prosić o Państwa wsparcie w ten sprawie.

Dwa lata, odkąd mamy do czynienia z wirusem SARS-CoV-2 na terenie Polski to okres, który umożliwia dokonanie rachunku zysków i strat powziętych metod walki z COVID-19. To także czas, który Instytut Ordo Iuris poświęcił na analizę wprowadzanych obostrzeń sanitarnych i innych rozwiązań prawnych.

Każdego tygodnia prawnicy Instytutu przyjmują kilkadziesiąt zapytań dotyczących praw i wolności, które (często wbrew Konstytucji RP) są ograniczane przez władze publiczne. Udzielamy bezpłatnych porad prawnych z zakresu obejmującego między innymi tematykę kwarantanny oraz izolacji, nauczania zdalnego, dostępu do opieki medycznej czy obowiązku szczepiennego.

Prawnicy Instytutu przygotowali także kilka poradników, których celem było przybliżenie często niezrozumiałych przepisów, które zostały w prowadzone w naszym kraju w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. W swej pracy staraliśmy się odpowiedzieć na palące wówczas pytania, między innymi:

 

Instytut wydał do tej pory 4 poradniki koronawirusowe, przedstawił także 3 obszerne raporty dotyczące wpływu obostrzeń covidowych na konstytucyjne prawa i wolności obywatelskie, stan opieki zdrowotnej oraz kondycję polskiej gospodarki. Wszystkie owoce prac ekspertów i współpracowników Instytutu Ordo Iuris zostały udostępnione za darmo szerokiemu odbiorcy za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Nad publikacją pracował sztab prawników - adwokatów i radców prawnych - którzy w swej praktyce zawodowej zajmują się prawami człowieka, prawem medycznym i pomagają procesowo w sprawach związanych z obostrzeniami covidowymi. Ponadto monografię współtworzą teoretycy - naukowcy z zakresu nauk prawnych.

Przy monografii naukowej Instytutu Ordo Iuris pracowali nie tylko prawnicy, ale także szanowani eksperci z dziedziny medycyny czy ekonomii. Są to między innymi: lek. med. Paweł Basiukiewicz, dr n. med. Piotr Witczak, dr n. med. Dorota Jarczewska, ekonomista dr Cezary Mech, statystyk zajmujący się analizą danych medycznych dr Marek Sobolewski, psychiatra prof. Łukasz Święcicki, biotechnolog i członek Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP prof. Piotr Rieske, filozof i publicysta ekonomiczny dr Jakub Wozinski

Przygotowywana przez Instytut publikacja to praca intelektualna wielu specjalistów w swych dziedzinach.  Ponad 200 naukowców z Polski i zagranicy otrzymało imienne zaproszenie do nadsyłania swoich prac naukowych. Wszystko to po to, aby wypełnić lukę w przekazywaniu społeczeństwu rzetelnych informacji opartych o badania naukowe oraz wolność prezentowania ich wyników. Część zagranicznych autorów nadesłała do nas zapytania o tłumaczenie elementów w monografii na inne języki, w celu ich publikacji w zagranicznych czasopismach naukowych. To praca naukowa o zasięgu międzynarodowym.

To jest właśnie cel, który nam przyświeca: utworzenie przestrzeni do wolnej i nieskrępowanej debaty naukowej na tematy ważne dla polskiego społeczeństwa. Brak rzetelnej debaty naukowej opartej o wysokiej jakości badania, oddala nas od prawdy oraz właściwych rozwiązań systemowych, które nieustannie powinny być poddawane krytycznej analizie merytorycznej, co też stara się robić Instytut Ordo Iuris.

Pragniemy zgromadzić wszystkie zgłoszone do nas badania naukowe dotyczące obostrzeń sanitarnych oraz ich skuteczności w walce z koronawirusem w jednym dokumencie. Jeżeli Państwu również jest bliska idea niezależnej debaty na temat polityki covidowej prosimy o dołączenie do nas i wsparcie.

Licząca 19 rozdziałów, około 550-stronnicowa monografia będzie się składać z trzech części poświęconych ograniczeniom praw i wolności w trzech aspektach:

 • prawnym
 • zdrowotnym
 • ekonomicznym

Skład publikacji oraz wydanie jej w formie papierowej pochłonie koszt ponad 20.000 zł.

Dla każdego Darczyńcy, który wesprze nasz cel przygotowaliśmy specjalne benefity, z których będzie można skorzystać:

Każdy Darczyńca otrzyma wersję elektroniczną monografii wraz z podziękowaniami.

Kwota 100zł - Darczyńca otrzyma specjalny notes firmowany logiem Instytutu Ordo Iuris,

Kwota 150zł – Darczyńca otrzyma  egzemplarz monografii w formie papierowej,

Kwota 200zł - Darczyńca otrzyma  egzemplarz monografii w formie papierowej, wraz z dedykacją od prezesa Instytutu Jerzego Kwaśniewskiego,

Kwota 1500zł – Darczyńca otrzyma trzy egzemplarze monografii z dedykacją Prezesa Instytutu Jerzego Kwaśniewskiego. Darczyńca otrzyma także zaproszenie do siedziby Instytutu Ordo Iuris na specjalne spotkanie, podczas którego przedstawiciel Instytutu przedstawi bieżącą działalność Instytutu oraz plany na najbliższe tygodnie.

Dołącz do naszego dzieła, wspólnie możemy wpłynąć na rzeczywistość i podnieść głos w debacie publicznej, głos który upomni się o poszanowanie podstawowych praw i wolności obywatelskich, które gwarantuje nam Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziękujemy za wszelkie wsparcie!

Wspierają

 • Anonimowy użytkownik

  Anonimowy użytkownik

  30.09.2022

  100 zł

 • Anonimowy użytkownik

  Anonimowy użytkownik

  24.09.2022

  150 zł

 • Maciek Czubała

  Maciek Czubała

  06.09.2022

  150 zł

 • Anonimowy użytkownik

  Anonimowy użytkownik

  24.08.2022

  150 zł

 • Anonimowy użytkownik

  Anonimowy użytkownik

  21.08.2022

  200 zł

 • Anonimowy użytkownik

  Anonimowy użytkownik

  19.08.2022

  150 zł

 • jarmus

  jarmus

  07.08.2022

  150 zł

 • W.Kubisz

  W.Kubisz

  07.08.2022

  50 zł

 • Anonimowy użytkownik

  Anonimowy użytkownik

  07.08.2022

  150 zł

 • Anonimowy użytkownik

  Anonimowy użytkownik

  06.08.2022

  200 zł

 • Brak wpłat

Komentarze

 • Anonimowy użytkownik

  Anonimowy użytkownik

  06.08.2022

  200 zł

  Z całego serca popieram Wasze działania na wszystkich polach.Marek Fichtel radiolog emeryt

 • Anonimowy użytkownik

  Anonimowy użytkownik

  03.08.2022

  150 zł

  Powodzenia- trzymam kciuki za prawdę.

 • Mikołaj Kamiński

  Mikołaj Kamiński

  11.03.2022

  150 zł

  autor jednego z rodziałów

 • Brak komentarzy

Wybierz kwotę

Wspierających:

51

Wybrana wpłata -   zł (Nagroda)

Pozostało znaków: 300

Bezpieczne płatności z imoje

Aby dokonywać płatności cyklicznych, musisz posiadać konto na platformie.

Rejestracja zajmie tylko chwilę, a zostaniesz częścią naszej wspólnoty! Jeśli posiadasz już konto możesz się zalogować.